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1.0 INTRODUCTION 

The National Postal Policy (2003) calls for the establishment of a comprehensive 

addressing system that includes among others street names and identification of 

buildings, thus facilitating physical delivery of mails, economic and social services. A 

complete address will bear respective postcode. 

In pursuance of Section 41 of the Electronic and Postal Communications Act 

(EPOCA) 2010 (chapter 306 R.E 2023) and Regulation 28 of the Electronic and 

Postal Communications (Postal) Regulations, 2018 as amended in 2025; Tanzania 

Communications Regulatory Authority (TCRA) has been mandated to: - 

a) Allocate, manage and regulate addresses and postcodes in the United 

Republic of Tanzania; 

b) Regulate the publication and sale of postcode list and directories in 

compliance with the principle of publicity and requiring postal licensees to 

keep deliveries and postcode directories to be available to public free of 

charge. 

TCRA therefore; developed national postcode allocation plan to manage allocation 

and assignment of postcodes in the United Republic of Tanzania (URT).   

National postcode allocation plan describes allocation and assignment of postcode 

for all five (5) postcode categories namely: - 

a) Administrative Areas – Postcode assigned to the Ward; 

b) Post Offices – Postcode assigned to the Post Offices; 

c) Big mailers – Postcode assigned to selected Government Offices;  

d) Landmarks – Postcode assigned to special areas/places; such as, 

National parks, Game reserves, Mountains, etc.; and 

e) Special Activity/Events – Postcode that is temporarily allocated for a 

special event; and released back when the event is over. 

2.0 DEFINITIONS & ACRONYM LIST 

In this document, unless the context otherwise stated, the following definitions apply:  

Act:  means the Electronic and Postal Communications Act, Cap 306 of the laws  of 

Tanzania; 

Allocated / Allocation:  Postcode number / range indicated in the national allocation 

postcode plan for the current/future use;  
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Assigned / Assignment: Allocated postcodes and currently in-use; 

CBD: Central Business District;  

DPO:  Departmental Post Office; 

FPO:  Franchised Post Office;  

GPO:  General Post Office; 

HPO:  Head Post Office;  

MDC:  Mail Delivery Centre; 

Postcode or Postal code: means a series of letters or digits appended to a postal 

address for the purpose of making the processing and delivery of mail precise, easier 

and faster; 

Reserved:  Allocated postcodes for future use; 

TCRA: Tanzania Communications Regulatory Authority; 

TPC:  Tanzania Posts Corporation; 

URT:  United Republic of Tanzania; 

3.0 OBJECTIVE 

Objective of developing National Postcode allocation plan is to provide a 

comprehensive, standardized and efficient framework for the management of 

Postcode in the United Republic of Tanzania as mandated by Section 41 of the 

Electronic and Postal Communications Act (EPOCA) 2010 (chapter 306 R.E 2023) 

and Regulation 28 of the Electronic and Postal Communications (Postal) 

Regulations, 2018 as amended in 2025. 

National Postcode allocation plan provide general overview on how the Tanzanian 

postcode system is implemented in terms of planning, allocation and assignment in 

all five (5) postcode categoies. This document is reviewed and published annually by 

the Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA).  

4.0 POSTCODE SYSTEM IN TANZANIA 

Five (5) digits numeric postcode system was implemented in the United Republic of 

Tanzania, the postcode digits identify the locations from zone to the ward level. The 

country has been divided into six (6) postcode zones and Zanzibar, each zone 

comprising of at least four (4) regions with the exception of Dar es Salaam region 

which was considered as postcode zone, and its administrative Districts being 

postcode regions.  
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Division of postcode zones was based on the landmass, number of households 

and population as per 2002 census conducted by the National Bureau of Statistics. 

Illustrations of 5 digits postcode system is presented in Table 1 below. 

Table 1: ILLUSTRATION OF 5 DIGITS POSTCODE SYSTEM 

Postcode Explanation 

2  3 1 1 0 
X X X X X 

5 Digits (Numeric Postcode System)  

X -  -  -  - 1 = Zone 

X X -  -  - 1st and 2nd = Region 

X X X -  - 1st, 2nd and 3rd = District or District CBD 

X X X X X All 5 Digits = Ward (Delivery area) 

All 5 Digits = Post office / Mail Delivery Centres / Big mailers / Landmarks 
/Activity postcodes 

 

Figure 1: POSTCODE MAP FOR ZONES / AREA 

 

5.0 POSTCODE ALLOCATION  

Allocation of postcodes in zones/regions are provided in a list of assigned postcodes 

and reserved blocks to accommodate future expansions. New formulated postcode 

areas in a zone, region or district will take the postcode from the reserved block of 
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the respective postcode area in ascending order and NOT inserted in between the 

allocated postcodes. For example, reserved postcodes in Kinondoni district are in 

range of between 14135 – 14199, if new ward is created in Kinondoni District then 

postcode 14135 will first be used, regardless of the geographical location. 

High level postcode structure for all regions and their respective zones/area are 

presented in Table 2, 3 & 4 below.  

Table 2: POSTCODE STRUCTURE FOR DAR ES SALAAM1 

Postcode 

Zone  

Postcode Region  Assigned 

Postcodes 

DSM 1XXXX Ilala Central Business District (CBD) 11000  

Ilala 12000 

Kinondoni 14000 

Temeke 15000 

Ubungo 16000 

Kigamboni 17000 

Reserved postcodes for Dar es Salaam 13000, 18000, 19000   

 

Table 3: POSTCODE STRUCTURE FOR OTHER REGIONS 

Postcode Zone  Postcode Region 

Name 

Assigned 

Postcodes 

Reserved Postcode          

for Regions 

   

Northern 2XXXX Tanga 21000 22000 

Arusha  23000  24000 

Kilimanjaro 25000 26000 

Manyara 27000 28000 

Reserved postcodes for Northern Zone 20000, 29000  

 

Lake 3XXXX Geita 30000 ------- 

Mara 31000 32000 

Mwanza  33000 34000 

                                                           
1 For the purpose of postcode allocation plan; DSM region was considered as zone and the districts be regions. 
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Postcode Zone  Postcode Region 

Name 

Assigned 

Postcodes 

Reserved Postcode          

for Regions 

Kagera 35000 36000 

Shinyanga 37000 38000 

Simiyu 39000 ------- 

 

Central 4XXXX Dodoma 41000 42000 

Singida 43000 44000 

Tabora 45000 46000 

Kigoma 47000 48000 

Reserved postcodes for Central Zone 49000  

 

Southern Highlands 5XXXX Katavi 50000 ------- 

Iringa 51000 52000 

Mbeya 53000 -------- 

Songwe 54000 -------- 

Rukwa 55000 56000 

Ruvuma 57000 58000 

Njombe 59000 -------- 

 

Coast 6XXXX Pwani 61000 62000 

Mtwara 63000 64000 

Lindi 65000 66000 

Morogoro 67000 68000 

Reserved postcodes for Coast Zone 60000, 69000  

 

 

Table 4: POSTCODE STRUCTURE FOR ZANZIBAR 

Name of Island Postcode Region Name Assigned Postcodes 

Unguja 7XXXX Mjini Magharibi 71000 

Kusini Unguja 72000 
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Kaskazini Unguja  73000 

Pemba 7XXXX Kusini Pemba  74000 

  Kaskazini Pemba  75000 

Reserved postcodes for Zanzibar 76000, 77000, 78000, 79000  

 

Table 5: POSTCODE BLOCK ALLOCATED TO INNOVATORS 

Postcode Block Allocated Service 

90900 - 90930 Innovators 

 

6.0 POSTCODE ASSIGNMENT  

Postcode assignment for all regions in the URT have the same pattern which identify 

the first three digits as administrative area district or CBD of a respective region and 

the last two digits assigned to service attached to the postcode category. 

Special treatment for the postcode assignment in Dar es Salaam and central 

government offices in Dodoma and Zanzibar was done, whereby the first two digits 

represents the postcode region, and the last three digits are assigned to the 

respective postcode category. 

6.1 Postcode structure for all other Regions  

The first three digits represents district or CBD in a respective region, and last two 

digits assigned to respective postcode category. Table 6 Below presents postcode 

structure with the assigned blocks for each postcode category. 

Table 6: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH POSTCODE CATEGORY IN OTHER REGIONS 

Postcode Category 

 

Postcode Block 

 

Assigned Service / Office 

 

Administrative Areas xxx01 – xxx49    

 

Postcodes allocated to Wards 

 

Post offices xxx00  General Post office/Head Post Offices & 

Post office at District level 

 

xxx50 – xxx69 Post offices + MDC 

 

Landmarks xxx70 – xxx79  

 

  

Big Mailers (Govt Offices) xxx80  Regional Commissioner 
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xxx81 District Commissioner 

 

xxx82 - xxx83 

 

xxx86 – xxx87 

 

City/Municipal/District/Town Council 

 

xxx84 – xxx85 

 

xxx88 – xxx95 

 

Government Institutions 

 

Activity postcode xxx96 - xxx99 Temporarily allocated 

 

6.2 Postcode structure for Dar es Salaam 

The first two digits represents the postcode region, and last three digits assigned to 

respective postcode category. Table 7 below presents postcode structure with the 

assigned blocks for each postcode category. 

Table 7: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH POSTCODE CATEGORY IN DSM 

Postcode Category 

 

Postcode Block 

 

Assigned Service / Office 

 

Administrative Areas xx101 – xx199    Postcodes allocated to Wards 

 

Post offices xx200  General post office (GPO) 

 

xx201 – xx399 Post offices + MDC 

 

Big Mailers (Govt Offices) 

 

 

xx400 – xx499  Government Offices  

xx800  Regional Commissioner 

 

xx881 District Commissioner 

 

xx882 - xx883 

 

xx886 – xx887 

 

City/Municipal/District/Town Council 

 

xx884 – xx885 

 

xx888 - xx995 

 

Government Institutions  

 

Landmarks xx700 – xx799   

Activity postcode xx996 – xx999 

 

Temporarily allocated 
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6.3 Postcode structure for the Central Government Offices in Dodoma 

and Zanzibar 

Special postcode block was assigned to the central government offices in Dodoma 

and Zanzibar. Whereby, the first two digits represents the postcode region, and the 

last three digits were assigned to selected central government offices. Table 8 Below 

presents postcode structure for the government offices in Dodoma and Zanzibar. 

Table 8: POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO THE CENTRAL GOVERNMENT OFFICES 
IN DODOMA AND ZANZIBAR 

No Region Postcode Postcode Block 

1.  Dodoma  40xxx xx400 – xx499   

2.  Zanzibar  70xxx xx400 – xx499 

 

7.0  POSTCODE ASSIGNED TO OFFICES / SERVICES 

This section presents postcode list that are currently assigned to selected offices / 

services, the list is revised and published annually. 

Table 9: POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND 

Name Postcode 

Ofisi ya Rais Dodoma Mjini 40100 

Ofisi ya Rais Ikulu Chamwino  40400 

Ofisi ya Rais – Maendeleo ya Vijana 40402 

Ofisi ya Rais – Mipango na Uwekezaji 40403 

Ofisi ya Rais - Menejimenti ya Utumishi na Utawala Bora  40404 

Ofisi ya Rais – Tawala za Miko ana Serikali za Mitaa 41185 

Ofisi ya Makamu wa Rais 40406 

Ofisi ya Makamu Wa Rais – Muungano na Mazingira 40407 

Ofisi ya Waziri Mkuu 40410 

Ofisi ya Waziri Mkuu - Kazi, Ajira na  Mahusiano 40411 

Ofisi ya Waziri Mkuu – Sera, Bunge,Uratibu na Wenye Ulemavu 40412 

Tume ya Taifa ya Uchaguzi 40465 

Wizara ya Mambo ya Nje na Ushirikiano wa Afrika Mashariki 40466 

Wizara ya Fedha  40468 

Wizara ya  Viwanda na Biashara 40469 

Wizara ya  Habari, Mawasiliano na Teknolojia ya Habari 40470 

Wizara ya Kilimo 40471 

Wizara ya Maliasili na Utalii 40472 

Wizara ya Maji 40473 

Wizara ya Madini 40474 
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Name Postcode 

Wizara ya Uchukuzi 40475 

Wizara ya Ujenzi 40476 

Wizara ya Ardhi, Nyumba na Maendeleo ya Makazi 40477 

Wizara ya Afya 40478 

Wizara ya Elimu, Sayansi na Teknolojia 40479 

Wizara ya Utamaduni, Sanaa na Michezo 40481 

Wizara ya Ulinzi na Jeshi la kujenga Taifa 40482 

Wizara ya Mambo ya Ndani 40483 

Wizara ya Sheria na Katiba  40484 

Wizara ya Maendeleo ya Jamii, Jinsia, Wanawake na Makundi Maalum 40486 

Wizara ya Mifugo na Uvuvi 40487 

Wizara ya Nishati 40488 

Bunge la Jamhuri ya Muungano wa Tanzania 40490 

Mahakama Kuu 40491 

 

Table 10: POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR 

Name Postcode 

Afisi ya Rais - Ikulu 70400 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Tawala za Mikoa, Serikali za Mitaa na Idara 
Maalum za SMZ 

70401 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Fedha na Mipango 70402 

Wizara ya Nchi, Ofisi ya Rais, Katiba, Sheria, Utumishi na Utawala Bora 70403 

Afisi ya Makamu wa Kwanza wa Rais wa Zanzibar 70456 

Afisi ya Makamu wa Pili wa Rais wa Zanzibar 70460 

Wizara ya Maendeleo ya Jamii, Wazee, Jinsia na Watoto 70466 

Wizara ya Afya 70467 

Wizara ya Uchumi wa Buluu na Uvuvi 70468 

Wizara ya Biashara na Maendeleo ya Viwanda 70469 

Wizara ya  Mawasiliano, Teknolojia ya Habari na Ubunifu  70470 

Wizara ya Kilimo, Umwagiliaji, Maliasili na Mifugo 70471 

Wizara ya Habari, Vijana, Utamaduni na Michezo 70472 

Wizara ya Ardhi na Maendeleo Ya Makaazi 70473 

Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Kazi, Uchumi na Uwekezaji 70474 

Wizara ya Elimu na Mafunzo Ya Amali 70475 

Wizara ya Utalii na Mambo ya Kale 70476 

Wizara ya Maji, Nishati na Madini 70477 

Wizara ya Ujenzi na Uchukuzi 70478 

Wizara ya Vijana, Ajira na Uwezeshaji 70479 

Baraza la Wawakilishi Zanzibar 70490 

Mahakama Kuu 70491 

Ofisi ya Baraza la Mapinduzi 70492 
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Table 11: POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND 

Name Postcode 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dar es Salaam 11882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dar es Salaam 12880 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ilala 12881 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kinondoni 14881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kinondoni 14882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Temeke 15881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Temeke 15882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ubungo 16881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Ubungo 16882 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kigamboni 17881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigamboni 17882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTanga 21180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tanga 21181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Tanga 21182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Pangani 21381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Pangani 21382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Muheza 21481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muheza 21482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkinga 21581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkinga 21582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Korogwe 21681 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Korogwe 21682 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Korogwe 21683 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Lushoto 21781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lushoto 21782 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bumbuli 21783 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Handeni 21881 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Handeni 21882 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Handeni 21883 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilindi 21981 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilindi  21982 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Arusha 23180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Arusha 23181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Arusha  23182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Arumeru 23381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arusha  23382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arumeru  23383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Monduli 23481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Monduli  23482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Longido 23581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Longido  23582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Karatu 23681 
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Name Postcode 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karatu 23682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ngorongoro 23781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngorongoro 23782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kilimanjaro 25180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Moshi 25181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Moshi 25182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Moshi 25183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Hai 25381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hai 25382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Siha 25481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Siha 25482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mwanga 25581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mwanga 25582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Same 25681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Same 25682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rombo 25781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rombo 25782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Manyara 27180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Babati 27181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Babati 27182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Babati 27183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Hanang 27381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hanang' 27382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbulu 27481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbulu 27482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbulu 27483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kiteto 27581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kiteto 27582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Simanjiro 27681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Simanjiro 27682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Geita 30180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Geita 30181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Geita 30182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Geita 30183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyang'hwale 30281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyang'hwale 30282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chato 30381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chato 30382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbogwe 30481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbogwe 30482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bukombe 30581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukombe 30582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mara 31180 
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Name Postcode 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Musoma 31181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Musoma 31182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Musoma 31183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Butiama 31281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Butiama 31282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rorya 31381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rorya 31382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tarime 31481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Tarime 31482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tarime 31483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bunda 31581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bunda  31582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bunda 31583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Serengeti 31681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Serengeti 31682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mwanza 33180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyamagana 33181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mwanza 33182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ilemela 33281 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Ilemela 33282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sengerema 33381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sengerema 33382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buchosa 33383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Misungwi 33581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misungwi 33582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ukerewe 33681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ukerewe 33682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kwimba 33881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kwimba 33882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kagera 35180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bukoba 35181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Bukoba 35182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukoba 35183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Misenyi 35381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misenyi 35382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Karagwe 35481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karagwe 35482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Muleba 35581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muleba 35582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Biharamulo 35681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Biharamulo 35682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ngara 35781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngara 35782 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kyerwa 35881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyerwa 35882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Shinyanga 37180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Shinyanga 37181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Shinyanga 37182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Shinyanga 37183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kahama 37381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ushetu 37382 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kahama 37383 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Msalala 37386 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kishapu 37581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kishapu 37582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Simiyu 39180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bariadi 39181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bariadi  39182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bariadi 39183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Itilima 39281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itilima 39282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Maswa 39381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Maswa 39382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Meatu 39481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Meatu 39482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Busega 39581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busega 39582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dodoma 41180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Dodoma 41181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dodoma 41182 

Ofisi ya Rais Tawala za Mikoa na Serikali za Mitaa 41185 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bahi 41381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bahi 41382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chamwino 41481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chamwino 41482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kongwa 41581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kongwa 41582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mpwapwa 41681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpwapwa 41682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kondoa 41781 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kondoa 41782 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kondoa 41783 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chemba 41881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chemba 41882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Singida 43180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Singida 43181 
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Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Singida 43182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Singida 43183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Iramba 43381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iramba 43382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Manyoni 43481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Manyoni 43482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itigi 43483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkalalama 43581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkalalama 43582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ikungi 43681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ikungi 43682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTabora 45180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tabora 45181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Tabora 45182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Uyui 45281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tabora 45282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sikonge 45381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sikonge 45382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nzega 45481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nzega 45482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nzega 45483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Urambo 45581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Urambo 45582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Igunga 45681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Igunga 45682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaliua 45781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kaliua 45782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kigoma 47180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kigoma 47181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigoma Ujiji 47182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kigoma 47183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kasulu 47381 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kasulu 47382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kasulu  47383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibondo 47481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibondo 47482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Buhigwe 47581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buhigwe 47582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Uvinza 47681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Uvinza 47682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kakonko 47781 

 Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kakonko 47782 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Katavi 50180 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mpanda 50181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mpanda 50182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nsimbo 50183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tanganyika 50281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpanda 50282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mlele 50381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mlele 50382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpimbwe 50383 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Iringa 51180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Iringa 51181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Iringa 51182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iringa 51183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilolo 51381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilolo 51382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mufindi 51481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mufindi 51482 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mafinga 51483 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mbeya 53180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbeya 53181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mbeya 53182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbeya 53183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rungwe 53581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rungwe 53582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busokelo 53583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbalali 53681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbalali 53682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kyela 53781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyela 53782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chunya 53881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chunya 53882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songwe 54180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Songwe 54181 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songwe 54182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbozi 54281 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbozi 54282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ileje 54381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ileje 54382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Momba 54481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji waTunduma 54482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Momba 54483 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Rukwa 55180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Sumbawanga 55181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Sumbawanga 55182 
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sumbawanga 55183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nkasi 55381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nkasi 55382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kalambo 55481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kalambo 55482 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songea 57180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Songea 57181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Songea 57182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songea 57183 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Madaba 57186 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Namtumbo 57381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Namtumbo 57382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mbinga 57481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbinga 57482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbinga 57483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nyasa 57581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyasa 57582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tunduru 57681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tunduru 57682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Njombe 59180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Njombe 59181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Njombe 59182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Njombe 59283 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Makambako 59286 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Wangigombe 59381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Wanging'ombe 59382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ludewa 59481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ludewa 59482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Makete 59581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Makete 59582 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Pwani 61180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibaha 61181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kibaha 61182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibaha 61183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Bagamoyo 61381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bagamoyo 61382 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chalinze 61383 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kisarawe 61481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kisarawe 61482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya   Mkuranga 61581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkuranga 61582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Rufiji 61681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rufiji 61682 
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mafia 61781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mafia 61782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kibiti 61881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibiti 61882 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mtwara 63180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mtwara 63181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mtwara Mikindani 63182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mtwara 63183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Tandahimba 63381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tandahimba 63382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Newala 63481 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Newala 63482 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Newala 63483 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Masasi 63581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Masasi 63582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Masasi 63583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nanyumbu 63681 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nanyamba 63682 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nanyumbu 63683 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Lindi 65180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Lindi 65181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Lindi 65182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lindi 65183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Nachingwea 65381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nachingwea 65382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilwa 65481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilwa 65482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Liwale 65581 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Liwale 65582 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ruangwa 65681 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ruangwa 65682 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Morogoro 67180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Morogoro 67181 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Morogoro 67182 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Morogoro 67183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mvomero 67381 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mvomero 67382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilosa 67481 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilosa 67482 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kilombero 67581 

Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Ifakara 67582 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilombero 67583 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Ulanga 67681 
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ulanga 67682 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Gairo 67781 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Gairo 67782 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Malinyi 67881 

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Malinyi 67882 

 

Table 12: POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR 

Name Postcode 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mjini Magharibi 71180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mjini 71181 

Baraza la Manispaa - Mjini 71182 

Bazara la Jiji Zanzibar 71183 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Magharibi A 71281 

Baraza la Manispaa Magharibi A 71282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Magharibi B 71381 

Baraza la Manispaa Magharibi B 71382 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kusini 72181 

Baraza la Mji Wilaya ya Kusini 72182 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Unguja 72280 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kati 72281 

Baraza la Manispaa Wilaya ya Kati 72282 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Unguja 73180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaskazini A 73181 

Baraza la Manispaaa - Kaskazini A 73182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Kaskazini B 73281 

Baraza la Mji Wilaya ya Kaskazini B 73282 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Mkoani 74181 

Baraza la Mji Wilaya ya Mkoani 74182 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Pemba 74280 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Chakechake 74281 

Baraza la Manispaaa   Chakechake 74282 

Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Pemba 75180 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Wete 75181 

Baraza la Mji Wilaya ya Wete 75182 

Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya  Micheweni 75281 

Halmashauri ya Wilaya ya Micheweni 75282 

 

Table 13: POSTCODE ASSIGNED TO GOVERNMENT INSTITUTIONS 

Region Institution Name  Postcode 

Arusha Pan African Postal Union (PAPU) 23190 

Arusha TCRA Northern zone 23194 
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Dar es Salaam TCRA Hqs 14414 

Dar es Salaam TCRA Eastern zone 14194 

Dar es Salaam Bank of Tanzania 11884 

Dar es Salaam National Identification Authority 11995 

Dodoma TCRA Central zone 41194 

Dodoma Bank of Tanzania 40184 

Mbeya TCRA Southern Highlands zone 53194 

Mwanza TCRA Lake zone 32194 

Zanzibar TCRA Zanzibar office 71194 
 

Table 14: POSTCODE ASSIGNED TO POST OFFICES IN THE URT 

Post Office Name 
Post 

Office 
Type 

Region District Ward Postcode 

Namanga DPO Arusha Longido  Namanga 23500 

Usa River DPO Arusha Arumeru Usa river 23300 

Meru DPO Arusha Arusha Levolosi 23150 

Arusha HPO Arusha Arusha Sekei 23100 

Community/ A.I.C.C FPO Arusha Arusha Sekei 23152 

Karatu DPO Arusha Karatu Karatu 23600 

Monduli FPO Arusha Monduli Monduli Mjini 23400 

Loliondo FPO Arusha Ngorongoro Orgosorok 23750 

Mto Wa Mbu DPO Arusha Monduli Mto wa mbu         23450 

PAPU Premium  DPO Arusha Arusha Sekei 23154 

Kariakoo DPO Dar-es-salaam Ilala Kariakoo 11254 

Airport  DPO Dar-es-salaam Ilala Kipawa 12256 

Libya  DPO Dar-es-salaam Ilala Kisutu 11251 

Dar es Salaam  GPO Dar-es-salaam Ilala Kivukoni 11200 

Sokoine  DPO Dar-es-salaam Ilala Kivukoni 11250 

TPC Makao Makuu  
Headqu
arters Dar-es-salaam Ilala Kivukoni 

11300 

Upanga  DPO Dar-es-salaam Ilala 
Upanga 
Magharibi 

11252 

Kigamboni  DPO Dar-es-salaam Kigamboni Kigamboni 17200 

Kawe DPO Dar-es-salaam Kinondoni Kawe 14251 

Kigogo CCM MDC Dar-es-salaam Kinondoni Kigogo 14266 
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Chuo Kikuu Ardhi DPO Dar-es-salaam Kinondoni Makongo 14269 

Kijitonyama DPO Dar-es-salaam Kinondoni Mikocheni 14200 

Oysterbay DPO Dar-es-salaam Kinondoni Msasani 14255 

Msasani DPO Dar-es-salaam Kinondoni Msasani 14254 

Magomeni DPO Dar-es-salaam Kinondoni Ndugumbi 14250 

Temeke DPO Dar-es-salaam Temeke Azimio 15200 

Chang'ombe  DPO Dar-es-salaam Temeke Chang'ombe 15250 

Mbagala  FPO Dar-es-salaam Temeke Mbagala 15255 

Mbagala Zakhem  FPO Dar-es-salaam Temeke Mbagala 15256 

Pugu Road  DPO Dar-es-salaam Temeke Temeke 15251 

Ubungo DPO Dar-es-salaam Ubungo Ubungo 16200 

Chuo Kikuu DSM DPO Dar-es-salaam Ubungo Ubungo 16263 

Dodoma HPO Dodoma Dodoma Kilimani 41100 

Kondoa DPO Dodoma Kondoa Kilimani 41700 

Kibaigwa FPO Dodoma Kongwa Kibaigwa 41550 

Kongwa DPO Dodoma Kongwa Kongwa 41500 

Mpwapwa DPO Dodoma Mpwapwa Mpwapwa Mjini 41600 

Ushirombo DPO Geita Bukombe Katente 30500 

Chato DPO Geita Chato Chato 30300 

Geita HPO Geita Geita Kalangalala 30100 

Masumbwe DPO Geita Mbogwe Masumbwe 30450 

Nyang'hwale DPO Geita Nyang'hwale Kharumwa 30200 

Iringa HPO Iringa Iringa Gangilonga 51100 

Ifunda MDC Iringa Iringa Ifunda 51252 

Kihesa FPO Iringa Iringa Mtwivila 51150 

Kilolo FPO Iringa Kilolo Mtitu 51300 

Mazombe FPO Iringa Kilolo Nyalumbu 51350 

Mgololo FPO Iringa Mufindi Makungu 51451 

Malangali MDC Iringa Mufindi Malangali 51452 

Mufindi MDC Iringa Mufindi Mtwango 51450 

Mafinga DPO Iringa Mufindi Wambi 51400 
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Tumaini DPO Iringa Iringa Kihesa 51151 

Biharamulo DPO Kagera Biharamulo Biharamulo Mjini 35600 

Bukoba  HPO Kagera Bukoba Miembeni 35100 

Karagwe  DPO Kagera Karagwe Kayanga 35400 

Kanyigo  FPO Kagera Missenyi Kanyigo 35350 

Kyaka  DPO Kagera Missenyi Kyaka 35300 

Kamachumu DPO Kagera Muleba Kamachumu 35550 

Muleba  DPO Kagera Muleba Muleba 35500 

Ngara  DPO Kagera Ngara Ngara Mjini 35700 

Wete DPO 
Kaskazini 
Pemba Wete Bopwe 75100 

Mahonda DPO 
Kaskazini 
Unguja Kaskazini B Mahonda 73200 

Mpanda  HPO Katavi Mpanda Majengo 50100 

Mlele  FPO Katavi Mlele Inyonga 50300 

Kasulu DPO Kigoma Kasulu Kumsenga 47300 

Kibondo DPO Kigoma Kibondo Kibondo Mjini 47400 

Kigoma HPO Kigoma Kigoma Kigoma 47100 

Nguruka FPO Kigoma Uvinza Nguruka 47650 

Uvinza FPO Kigoma Uvinza Uvinza 47600 

Hai DPO Kilimanjaro Hai Bomang'ombe 25300 

KIA FPO Kilimanjaro Hai KIA 25351 

Kili Road FPO Kilimanjaro Moshi Kilimanjaro 25150 

Uchira FPO Kilimanjaro Moshi 
Kirua Vunjo 
Kusini 25251 

Kcmc FPO Kilimanjaro Moshi Longuo 'B' 25151 

Mapalala FPO Kilimanjaro Moshi Majengo 25152 

Himo (Makuyuni) DPO Kilimanjaro Moshi Makuyuni (Himo) 25250 

Marangu DPO Kilimanjaro Moshi 
Marangu 
Mashariki 25200 

Moshi HPO Kilimanjaro Moshi Mawenzi 25100 

Usangi FPO Kilimanjaro Mwanga Kighare 25550 

Mwanga DPO Kilimanjaro Mwanga Mwanga 25500 
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Mkuu Rombo DPO Kilimanjaro Rombo Kelamfua/Mokala 25700 

Tarakea FPO Kilimanjaro Rombo 
Tarakea 
Motamburu 25750 

Hedaru FPO Kilimanjaro Same Hedaru 25650 

Makanya FPO Kilimanjaro Same Makanya 25651 

Mamba Miamba FPO Kilimanjaro Same Myamba 25659 

Same DPO Kilimanjaro Same Same 25600 

Sanya Juu DPO Kilimanjaro Siha Sanya Juu 25400 

TPC/ Tanganyika 
Plantation FPO Kilimanjaro Moshi Kahe Mashariki 25154 

Gonja FPO Kilimanjaro Same Maore 25656 

Chake Chake DPO Kusini Pemba Chake Chake Madungu 74200 

Makunduchi FPO Kusini Unguja Kusini Kiongoni 72100 

Kilwa Masoko DPO Lindi Kilwa Masoko 65400 

Lindi HPO Lindi Lindi Makonde 65100 

Liwale DPO Lindi Liwale Likongowele 65500 

Nachingwea DPO Lindi Nachingwea Boma 65300 

Ruangwa DPO Lindi Ruangwa Ruangwa 65600 

Babati HPO Manyara Babati Bagara 27100 

Katesh DPO Manyara Hanang Katesh 27300 

Kibaya DPO Manyara Kiteto Kibaya 27500 

Haydom DPO Manyara Mbulu Haydom 27450 

Mbulu DPO Manyara Mbulu Imboru 27400 

Orkesumet DPO Manyara Simanjiro Orkesumet 27600 

Bunda DPO Mara Bunda Bunda Mjini 31500 

Musoma HPO Mara Musoma Mukendo 31100 

Shirati DPO Mara Rorya Mkoma 31300 

Mugumu DPO Mara Serengeti Mugumu 31600 

Tarime DPO Mara Tarime Nyamisangura 31400 

Zanzibar 
(Kijangwani) HPO Mjini Magharibi Mjini Kwahani 71100 

Shangani DPO Mjini Magharibi Mjini Malindi 71150 

Gairo FPO Morogoro Gairo Gairo 67700 
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Ifakara DPO Morogoro Kilombero Ifakara 67500 

Kidatu DPO Morogoro Kilombero Kidatu 67550 

Mang'ula FPO Morogoro Kilombero Mwaya 67551 

Kilosa FPO Morogoro Kilosa Kasiki 67400 

Mikumi FPO Morogoro Kilosa Mikumi 67452 

Malinyi FPO Morogoro Malinyi Malinyi 67800 

Morogoro HPO Morogoro Morogoro Boma 67100 

SUA DPO Morogoro Morogoro Magadu 67152 

Madaraka DPO Morogoro Morogoro Mji Mkuu 67150 

Ngerengere MDC Morogoro Morogoro Ngerengere 67252 

Turiani FPO Morogoro Mvomero Mhonda 67350 

Mzumbe FPO Morogoro Mvomero Mlali 67300 

Mahenge DPO Morogoro Ulanga Mahenge Mjini 67600 

Masasi DPO Mtwara Masasi Mkuti 63500 

Ndanda FPO Mtwara Masasi Ndanda 63550 

Mtwara HPO Mtwara Mtwara Shangani 63100 

Kitangali DPO Mtwara Newala Kitangali 63450 

Newala DPO Mtwara Newala Mtonya 63400 

Tandahimba FPO Mtwara Tandahimba Tandahimba 63300 

Ngudu DPO Mwanza Kwimba Ngudu 33500 

Magu DPO Mwanza Magu Magu mjini 33400 

Misungwi DPO Mwanza Misungwi Misungwi 33600 

Nyegezi FPO Mwanza Nyamagana Luchelele 33153 

Mwanza HPO Mwanza Nyamagana Nyamagana 33100 

Pamba  DPO Mwanza Nyamagana Pamba 33150 

Sengerema DPO Mwanza Sengerema Nyampulukano 33300 

Nansio DPO Mwanza Ukerewe Nansio 33700 

Ludewa DPO Njombe Ludewa Ludewa 59400 

Makete DPO Njombe Makete Iwawa 59500 

Makambako DPO Njombe Njombe Makambako 59200 

Njombe HPO Njombe Njombe Njombe Mjini 59100 
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Ilembula FPO Njombe 
Wanging'omb
e Ilembula 

59350 

Chalinze  FPO Pwani Bagamoyo Bwilingu 61350 

Bagamoyo  DPO Pwani Bagamoyo Dunda 61300 

Mlandizi  DPO Pwani Kibaha Mlandizi 61200 

Kibaha  DPO Pwani Kibaha Tumbi 61100 

Kisarawe  DPO Pwani Kisarawe Masaki 61400 

Mafia  DPO Pwani Mafia Kilindoni 61700 

Mkuranga  DPO Pwani Mkuranga Mkuranga 61500 

Ikwiriri  DPO Pwani Rufiji Ikwiriri 61650 

Matai FPO Rukwa Kalambo Lyowa 55400 

Namanyere DPO Rukwa Nkasi Isunta 55300 

Sumbawanga HPO Rukwa 
Sumbawang
a Katandala 

55100 

Mbinga DPO Ruvuma Mbinga Mbinga Mjini 57400 

Namtumbo FPO Ruvuma Namtumbo Namtumbo 57300 

Mbambabay FPO Ruvuma Nyasa Mbamba bay 57500 

Madaba FPO Ruvuma Songea Lituta 57251 

Songea HPO Ruvuma Songea Mjini 57100 

Majimaji FPO Ruvuma Songea Mjini 57150 

Peramiho FPO Ruvuma Songea Peramiho 57250 

Tunduru DPO Ruvuma Tunduru Majengo 57600 

Isaka FPO Shinyanga Kahama Isaka 37365 

Kahama DPO Shinyanga Kahama Kahama Mjini 37300 

Mwadui FPO Shinyanga Kishapu Kishapu 37200 

Kishapu FPO Shinyanga Kishapu Mwadui Lohumbo 37250 

Bunungu MDC Shinyanga Shinyanga Kambarage 37150 

Shinyanga HPO Shinyanga Shinyanga Mjini 37100 

Kolandoto FPO Shinyanga Shinyanga Kolandoto 37153 

Bariadi HPO Simiyu Bariadi Bariadi 39100 

Maswa DPO Simiyu Maswa Nyalikungu 39300 

Mwanhuzi DPO Simiyu Meatu Mwanhuzi 39400 
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Kiomboi DPO Singida Iramba Kiomboi 43300 

Itigi FPO Singida Manyoni Itigi Majengo 43450 

Manyoni DPO Singida Manyoni Manyoni Urban 43400 

Singida HPO Singida Singida Ipembe 43100 

Ileje DPO Songwe Ileje Itumba 54300 

Mbozi HPO Songwe Mbozi Vwawa 54200 

Tunduma DPO Songwe Momba Tunduma 54400 

Mkwajuni FPO Songwe Songwe Mkwajuni 54100 

Igunga DPO Tabora Igunga Igunga 45600 

Nkinga FPO Tabora Igunga Nkinga 45650 

Kaliua FPO Tabora Kaliua Kaliua 45700 

Ndala FPO Tabora Nzega Ndala 45453 

Nzega DPO Tabora Nzega 
Nzega Mjini 
Magharibi 

45400 

Sikonge DPO Tabora Sikonge Sikonge 45300 

Tabora HPO Tabora Tabora Kanyenye 45100 

Urambo DPO Tabora Urambo Kiyungi 45500 

Handeni DPO Tanga Handeni Vibaoni 21800 

Songe FPO Tanga Kilindi Songe 21900 

Korogwe DPO Tanga Korogwe Manundu 21600 

Mombo FPO Tanga Korogwe Mombo 21650 

Bumbuli FPO Tanga Lushoto Bumbuli 21751 

Lushoto DPO Tanga Lushoto Lushoto 21700 

Soni FPO Tanga Lushoto Soni 21750 

Muheza DPO Tanga Muheza Genge 21400 

Pangani DPO Tanga Pangani 
Pangani 
Magharibi 

21300 

Tanga HPO Tanga Tanga Central 21100 

Msomera FPO Tanga Handeni Misima 21851 

Mbeya HPO Mbeya Mbeya Sisimba 53100 

Mwanjelwa FPO Mbeya Mbeya Iyela 53150 

Tukuyu DPO Mbeya Rungwe Bulyaga 53500 
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Rujewa DPO Mbeya Mbarali Rujewa 53600 

Kyela DPO Mbeya Kyela Kyela Kati 53700 

Chunya DPO Mbeya Chunya Chokaa 53800 

Key - Post Office Types 

General Post Office (GPO) 

Head Post Office (HPO) 

Departmental Post Office (DPO) 

Franchised Post Office (FPO) 

Mail Delivery Centre (MDC) 

 

Table 15: POSTCODE ASSIGNED TO LANDMARKS 

No. Landmark Name Postcode Responsible Authority 

1.  
SERENGETI NATIONAL PARK 31070 Tanzania National Parks Authority 

2.  
ARUSHA NATIONAL PARK 23070 Tanzania National Parks Authority 

3.  
LAKE MANYARA NATIONAL PARK 27070 Tanzania National Parks Authority 

4.  
TARANGIRE NATIONAL PARK 27071 Tanzania National Parks Authority 

5.  
SAANANE ISLAND NATIONAL PARK 33070 Tanzania National Parks Authority 

6.  
MIKUMI NATIONAL PARK 67070 Tanzania National Parks Authority 

7.  UDZUNGWA MOUNTAINS NATIONAL 
PARK 67071 Tanzania National Parks Authority 

8.  
SAADANI NATIONAL PARK 21071 Tanzania National Parks Authority 

9.  
NYERERE NATIONAL PARK 67072 Tanzania National Parks Authority 

10.  
MKOMAZI NATIONAL PARK 25070 Tanzania National Parks Authority 

11.  
KILIMANJARO NATIONAL PARK 25071 Tanzania National Parks Authority 

12.  
KITULO NATIONAL PARK 59070 Tanzania National Parks Authority 

13.  
RUAHA NATIONAL PARK 51070 Tanzania National Parks Authority 

14.  
KATAVI NATIONAL PARK 50070 Tanzania National Parks Authority 

15.  
UGALLA RIVER NATIONAL PARK 45070 Tanzania National Parks Authority 

16.  
BURIGI-CHATO NATIONAL PARK 35070 Tanzania National Parks Authority 

17.  RUMANYIKA-KARAGWE NATIONAL 
PARK 35071 Tanzania National Parks Authority 

18.  
IBANDA-KYERWA NATIONAL PARK 35072 Tanzania National Parks Authority 

19.  
MAHALE MOUNTAINS NATIONAL PARK 47070 Tanzania National Parks Authority 
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20.  
RUBONDO ISLAND NATIONAL PARK 30070 Tanzania National Parks Authority 

21.  
GOMBE NATIONAL PARK 47071 Tanzania National Parks Authority 

22.  
ISIMILA STONE AGE SITE 51071 Tanzania National Parks Authority 

23.  
MTWAA MKWAWA MUSEUM 51072 Tanzania National Parks Authority 

24.  NGORONGORO CONSERVATION 
AREA 

23071 
 

Ngorongoro Conservation Area 
Authority  

25.  AMBONI CAVES 
 

21070 
 

Ngorongoro Conservation Area 
Authority  

26.  KIMONDO CHA MBOZI 
 

54070 
 

Ngorongoro Conservation Area 
Authority  

27.  POLOLETI GAME RESERVE 23072 Ngorongoro Conservation Area 
Authority 
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